Skvapalnený zemný plyn LNG

nová energia pre nákladné autá a lode

LNG

LNG

 

Spoločnosť Shell pomáha uspokojiť rastúci svetový dopyt a zároveň obmedziť emisie CO2 vďaka čistejšiemu spaľovaniu zemného plynu. Ten napája, vykuruje aj ochladzuje priemysel, domovy a podniky a môže byť skvelým partnerom obnoviteľných zdrojov energií, ako sú veterná a solárna energia. Zemný plyn sa môže využívať aj ako palivo do lodí, nákladných vozidiel, autobusov a vlakov s nízkymi emisiami CO2.

Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) by do roku 2040 mohol vzrásť svetový dopyt po zemnom plyne o viac ako polovicu.

Zemný plyn je najčistejším uhľovodíkovým palivom. Spoločnosť Shell ho hľadá a ťaží ako na mori, tak aj na pevnine. Tvorí viac ako polovicu ich dnešnej produkcie.

Výhody zemného plynu

Zemný plyn je uhľovodíkové palivo, ktoré je pri horení najčistejšie. V porovnaní s uhlím spaľovaným na účely výroby elektriny produkuje totiž asi polovicu oxidu uhličitého (CO2) a len desatinu látok znečisťujúcich ovzdušie.

Je ho dostatok. Ak by spotreba zostala na rovnakej úrovni ako dnes, bol by dostatok využiteľných zdrojov plynu približne na ďalších 230 rokov.

Je univerzálny. Elektráreň spaľujúca zemný plyn potrebuje na rozbeh oveľa menej času ako elektráreň spaľujúca uhlie. Vďaka tejto flexibilite je zemný plyn skvelým partnerom obnoviteľných zdrojov energie, ako je solárna alebo veterná energia, ktoré sú dostupné len vtedy, keď svieti slnko alebo fúka vietor.  

LNG - nová energie pro nákladní auta a lodě

Výhody pre kamiónovú dopravu na LNG

  • cena LNG je výrazne nižšia ako cena motorovej nafty,
  • nízke vonkajšie teploty majú menší vplyv na štartovanie vozidla a tým aj na opotrebenie motora,
  • zemný plyn – ako pohonnú hmotu – nemožno odcudziť ani s jeho spotrebou akokoľvek manipulovať,
  • čisté palivo, ktoré nevytvára karbónové usadeniny, pozitívne ovplyvňuje životnosť motora aj motorového oleja,
  • prevádzka je úplne ekologická aj pri aplikovaní najprísnejších noriem, čo v budúcnosti umožní splnenie akýchkoľvek ekologických kritérií na prevádzku vozidiel.

Skvapalnený zemný plyn (LNG)

Zemný plyn sa zmrazí na teplotu –162 °C, čím sa premení na kvapalinu. Jeho objem sa tak zníži až 600-krát. Preto je veľmi jednoduché a ekonomické ho prepravovať do miest po celom svete, ktoré potrebujú viac energie. Následne, pred distribúciou LNG do domácností a podnikov, sa premení späť na plyn.

Ako priekopník LNG poskytla spoločnosť Shell technológiu vôbec prvej komerčne využívanej elektrárni na LNG na svete. Bolo to v roku 1964 a spoločnosť Shell vtedy dodala svoj vôbec prvý komerčný náklad LNG, čím začala obchodovanie po celom svete. Odvtedy sa navrhujú a stavajú elektrárne na LNG.
 

Plávajúci LNG (FLNG)

Elektrárne na LNG sa tradične stavajú na pevnine. Ale spoločnosť Shell vybudovala obrie plávajúce zariadenie na produkciu zemného plynu priamo na mori. Je ním Prelude FLNG. Je to vôbec najväčšie plávajúce zariadenie, aké sa kedy vybudovalo. Má dĺžku 488 metrov a šírku 74 m.

Spoločnosť Shell vyvinula revolučnú technológiu, vďaka ktorej sa môže zemný plyn vyťažiť, skvapalniť, uložiť a potom naložiť do zásobníkov, a to všetko na mori. Preto môže ťažiť v zhluku menších vzdialených polí len použitím jedného zariadenia. Alebo môže využiť jedno väčšie pole a niekoľko zariadení FLNG.
 

LNG na prepravu

Ako nízkoemisné palivo by zemný plyn mohol predstavovať väčšiu časť energetického mixu na prepravu, a to spolu s vývojom účinnosti spaľovania vozidiel, vývojom biopalív a pohonov na vodík a elektrinu.

Spoločnosť Shell skúma možnosti použitia LNG ako paliva na prepravu nákladnými vozidlami a loďami. Porovnáva ekonomické a environmentálne výhody s naftou a benzínom. Jeho ďalšie použitie by mohlo byť vo vlakoch, v ťažobnom odvetví a priemyselných aplikáciách. Hľadá aj spôsoby, ako LNG viac využívať v ich prevádzke.

Kontaktujte nás

Náš tím profesionálov Vám navrhne riešenie, ktoré sadne na mieru Vášmu podnikania či živnosti.
Neváhajte sa nám ozvať na +421 948 902 504 alebo napísať email.

Informácie o tom, ako nakladáme s Vašimi údajmi.

Zdá sa, že používate prehliadač, ktorý nepodporuje moderné technológie pre zobrazovanie obsahu na webe. Odporúčame Vám prehliadač aktualizovať alebo si stiahnuť taký, ktorý dnešné štandardy spĺňa.
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Zdá sa, že používate prehliadač, ktorý nepodporuje moderné technológie pre zobrazovanie obsahu na webe. Odporúčame Vám prehliadač aktualizovať alebo si stiahnuť taký, ktorý dnešné štandardy spĺňa.
Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýze návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.